Jak wybrać odpowiedni odkurzacz przemysłowy do pyłu z gładziowanych ścian

Odkurzacze to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają nam sprzątanie. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, zwłaszcza na budowie czy w remontowanym mieszkaniu, gdzie korzystanie z tradycyjnej zmiotki jedynie wzbijałoby kurz do góry. Najbardziej kłopotliwe jest pozbycie się pyłu z gładziowanych ścian. Stanowi on nie tylko problem natury estetycznej, ale jest także szkodliwy dla zdrowia. Zwykły sprzęt nie poradzi sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami, dlatego konieczny jest wybór odpowiednio mocnego i specjalnie dostosowanego do trudnych warunków urządzenia. Czym zatem kierować się wybierając odkurzacz przemysłowy do pyłu pochodzącego z gładziowanych ścian?

Odkurzacz przemysłowy IVB3 do pyłów niebezpiecznych dla zdrowia

Klasy odkurzaczy przemysłowych - jak wybrać odpowiednią klasę do odsysania pyłu gładziowego?

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę poszukując idealnego odkurzacza warsztatowego to jego klasa skuteczności. Tradycyjne domowe odkurzacze są określane w zależności od rodzaju odkurzanych powierzchni, mają więc klasę skuteczności odkurzania dywanów i podłóg. Inaczej jest z odkurzaczami przemysłowymi. Dzieli się je na 3 grupy, różniące się między sobą stopniem filtracji pyłów. Są to:

  • klasa L - (niska) nadaje się do zanieczyszczeń w branży stolarskiej i niewielkich prac remontowo-budowlanych,
  • klasa M - (średnia) radzi sobie z pyłami mineralnymi, które wydobywają się z materiałów budowlanych podczas ich obróbki, czyli na przykład betonu, kamienia, gipsu, tynku, drewna i tak dalej,
  • klasa H - (wysoka) to modele do zadań specjalnych, które nadają się do odsysania zanieczyszczeń toksycznych i chorobotwórczych.

 

W związku z tym podziałem, najlepszy do gładziowanych ścian będzie odkurzacz warsztatowy klasy M, który doskonale poradzi sobie z gipsowym pyłem. Jeżeli potrzebujemy urządzenia jedynie do tego typu zanieczyszczeń, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt wyższej klasy.

 

Odkurzacz przemysłowy - workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz warsztatowy bezworkowy IVT 1000 Nilfisk

W zależności od wielkości oczyszczanej powierzchni należy zastanowić się, czy potrzebny nam odkurzacz przemysłowy z workiem czy bez. Urządzenia stosujące worki są dosyć uciążliwe przy długotrwałej pracy, ponieważ trzeba bardzo często je wyłączać i opróżniać, by zachowywały swoją skuteczność. Odkurzacze bezworkowe pozwalają na dłuższą ciągłość odsysania, bez przerw na zmianę worka. Ponadto, są dzięki temu bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Funkcję oczyszczania powietrza przejmuje w nich filtr HEPA, w związku z czym reemisja kurzu jest bardzo niska. Wybierając model bezworkowy warto postawić na odkurzacz z otrząsaczem, który pozwala usunąć zanieczyszczenia z filtra. Najczęściej odbywa się to na zasadzie odwrócenia przewiewu powietrza lub wprawieniu w drgania sprężyny, na której osadzony jest filtr. Funkcja oczyszczania w odkurzaczu z otrząsaczem może działać automatycznie i ciągle podczas jego pracy, półautomatycznie lub mechanicznie po naciśnięciu odpowiedniego guzika. 

 

Odkurzacz warsztatowy do pyłu z gładziowanych ścian - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odkurzacze przemysłowe powinny być przede wszystkim skuteczne. Warto jednak pomyśleć również o ich odporności na zniszczenie w trudnych warunkach pracy i o komforcie użytkowania. Należy zwrócić uwagę, by obudowa takiego urządzenia była wykonana z metalu lub wysokiej jakości plastiku. Długość przewodu powinno się uzależnić od wielkości oczyszczanego obszaru. Najwygodniej jednak wybrać model z jak najdłuższym kablem. W przypadku odsysania gładziowego pyłu dobrze, by odkurzacz warsztatowy miał dodatkowe, węższe końcówki, które pozwolą dostać się do trudno dostępnych miejsc. Atutem będzie także wskaźnik przepełnienia, który poinformuje o konieczności opróżnienia pojemnika lub automatycznie odetnie zasilanie.

Podsumowując, najlepsze odkurzacze warsztatowe do pyłu z gładziowanych ścian to modele przemysłowe klasy M, bezworkowe, z funkcją otrząsania. Dla dodatkowej wygody użytkownika najlepiej, by posiadały kilka różnych końcówek, długi przewód i inteligentny system informowania o przepełnieniu. Praca z tego typu sprzętem to gwarancja skuteczności i długotrwałej satysfakcji z zakupu urządzenia.